



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Height | 1.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 40 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SCI, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 64 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 37 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | LVD, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Max Frequency | 40 MHz |
| RAM Size | 4 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 37 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 3 |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| ADC Resolution | 12 bit |
| Max Clock Frequency | 40 MHz |
Stock: 470
Distributors
pcbx
Unit Price$2.52803
Ext.Price$2.52803
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.52803 | $2.52803 |
| 10 | $1.93385 | $19.33850 |
| 25 | $1.78338 | $44.58450 |
| 50 | $1.68718 | $84.35900 |
| 100 | $1.59616 | $159.61600 |
| 300 | $1.43784 | $431.35200 |
| 500 | $1.29522 | $647.61000 |
